• Şeyhsinan Mah. Arpalık 2. Sok. No:50 Çorlu / Tekirdağ

Cam

Cam

Cam Çeşitleri

Reflektif cam sıradan yüzdürme camın güneş ısısının azaltılması amacıyla yüzeyine metalik bir kaplama uygulanması ile elde edilmektedir. Bu özel metalik kaplama aynı zamanda bir ayna etkisi yaratarak iç kısmın görünmesini engelleyebilmektedir. Genel olarak bina dış cephelerinde kullanılmaktadır.

Reflektif camlar Pirolitik (Çevrim İçi) ve Vakum (Çevrim Dışı) olmak üzere iki farklı üretim şekli ile üretilirler.

Renkli Cam

Boyalı cam binaların dış kısımlarında dış cephe bölmelerinde estetiği içerisinde ise dekoratif amaçlı kullanım için önemli bir mimari bir yapıttır. Cam üzerindeki kaplama içeriye transfer edilen ısı ve ışık yoğunluğunu kırarak azaltır.

Esasen geleneksel şeffaf düz cam olup düzcamın üretildiği şekilde üretilir. En önemli fark renklendirme güneş ışıklarını kırma ve ısı yayım emilimi özelliklerini kazandırmak için işlem başında eklenen eriyik haldeki renklendiricilerin sürece dahil edilmesidir. Farklı katkı maddeleri ile farklı şekillerde renklendirilmiş camlar üretilebilir.

Emaye Cam

Emaye boyalı cam temperli veya ısıl işleme tabi tutularak güçlendirilmiş, bir tarafı mineral pigmentlerle kısmen veya tamamen kaplanmış cama denir. 

Dekoratif özelliğine ilave olarak aynı zamanda güneş ışık kontrolü sağlamaktadır. Emaye cam dış cephelerde ve çatılarda  cam çatı kaplama camı olarak ve giydirme amaçlı kullanılır. Lamine camlarla ve yalıtım camlarıyla kombine edilebilir. 

Renkli yapı camı birçok renk seçeneği sunan ağır bir cam plakadır. Binaların cephe uygulamalarında, iç mekan camı olarak, ara bölme ve masaüstü camı olarak kullanılır.

Isı Cam(Çift Cam)


İki veya üç pencere camının ısı transferini azaltmak maksadıyla birbirlerinden vakum veya gaz ile doldurulmuş boşluklarla ayrılarak tek bir cam sistemi oluşturarak birleştirilmeleri neticesinde ortaya çıkan sisteme Isıcam denilmektedir.

Isıcam üniteleri birden fazla cam plakasının tek bir sistem oluşturacak şekilde monte edilmesiyle üretilir. Günümüzde üretilen ısıcam sistemlerinde kullanılan cam plaka sayısı artan enerji maliyetlerinin etkisiyle düzinelerce plakaya kadar çıkmaktadır.

Isıcam sistemlerinde kullanılan paneller birbirlerinden çıtalarla ayrılırlar. Ayrılan her bölümün içerisinde doğal hava veya gaz bulunur. Birleştirilen bu camlar cam kalınlıklarının tolere edilebilmesi için daha geniş pencere profillerine monte edilirler.

Isıcam ürünleri artırılmış ses yalıtımına ilave olarak ideal bir enerji tasarruf avantajı da sağlarlar. İki cam arasındaki sızdırmaz alan ikincil bir yalıtım ajanı görevi görür. Artırılmış ısıl direnç kışın kaybedilen ısı miktarını azaltarak evinizin daha sıcak kalmasını sağlar.

Isıcamın yaz aylarında istenmeyen ısının eve girmesini engelleyen tam ters bir etkisi vardır. Bu ilave yalıtım klima ve ısıtıcı kullanımına duyulan gereksinimi ciddi ölçüde azaltarak enerji maliyetlerinizi minimize eder.

Pencerelerin yakınında durulduğu zamanlarda yalıtım zafiyeti kaynaklı hava akımları kolayca hissedilir. Hâlbuki ısıcam kullanımı söz konusu olduğunda istenmeyen sıcaklık akımları engellenirken iç kısımda bulunan cam oda sıcaklığına yakın bir derecede kalır.

Çit cam buğulanmayı azaltarak doğrama üzerinde meydana gelebilecek sağlıksız oluşumları engelleyebilir.

Yalıtılmış çift cam insan sesi gibi orta ve yüksek frekanslı gürültünün azaltılmasında etkilidir. İç ve dış cam kalınlıklarındaki farklılık çok daha etkili bir ses yalıtımı sağlar. Çift camlı pencereler tek camlı geleneksel pencerelere göre daha güvenli olmakla birlikte daha da yüksek bir güvenlik sağlamak için temperli ve lamine camların kullanımı tercih edilmelidir.

Düz Cam

Tavlı cam, camın tavlama noktası diye bilinen belirli bir dereceye kadar ısıtılıp yavaş bir şekilde su kullanılmadan soğumaya bırakılmasıyla elde edilir.

Float cam üretim esnasında tavlanır. Diğer taraftan güçlendirilmiş camların büyük bir çoğunluğu özellikle ısıl işleme tabi tutulur.

Tavlı cam kırıldığı zaman ciddi yaralanmalara sebep verecek keskin ve büyük parçalar halinde kırılması ve tehlike arz etmesi sebebiyle mimari uygulamalarda tercih edilmez. Dünyanın birçok bölgesinde kırılma ve yaralanma riski oluşturması sebebiyle banyolar, kapı panelleri, yangın çıkışları ve ayrıca okul veya evlerde bulunan alçak erişimli alanlarda tavlı cam kullanımı yasaklanmıştır.

Temperli Cam

Kırıldığı zaman büyük parçalar halinde değil küçük taneli buz parçacıkları görünümü veren kısmi kırıklar halinde dağılırlar. Dağılan bu parçaların yekpare şekilde kırılan düz camlara göre daha az yaralama riski oluşturmaktadırlar.

Güvenlik ve yüksek direncinin bir neticesi olarak otomobil yan camları, dış cephe camları, kayar kapılar, bina girişleri, banyo ve duş kapı camları, mimari cam kapı ve masalar, buzdolaplarının cam rafları, telefon camları, kurşungeçirmez cam ve dalış maskelerinin bileşenleri gibi çok geniş bir kullanım yelpazesinde kendilerine yer bulurlar.

Lamine Cam

İki veya daha fazla cam plakasının PVB (Polivinil Butiral) kullanılarak ısı ve basınç yoluyla birleştirilmesi neticesinde elde edilen cama verilen isimdir. PVB kuvvetli bağlanma, optik berraklık, birçok yüzeye yapışabilme, dayanıklılık ve esneklik gibi özel uygulamalar gerektiren alanlarda kullanılan bir çeşit reçinedir.

Aynı zamanda koruyucu bir tabaka olan PVB oldukça esnek bir formdadır ve cam katmanları ile birleştirildiğinde tamamen şeffaf bir görünüm kazanır. Bu polimer tabaka oldukça sağlamdır. Bu sebeple cam kırılsa dahi cam plakaların herhangi biri üzerinde meydana gelen kırılma diğer plakaya etki etmez ve kırılan parçaları üzerinde tutarak düşmesini engeller.Temel uygulama alanları güvenlik ve otomobil camlarıdır.

Cam ve ara katmanlarda muhtelif renk ve kalınlıklar seçilerek istenilen görünüm elde edilir. Lamine cam genellikle ‘Güvenlik Camı’ olarak da tanınır. Bu özelliğine ilave olarak ses yalıtımı da sağlar. Lamine camlara temperleme işlemi uygulanarak daha yüksek mukavemet sağlanmaktadır.

Mağaza vitrinleri, Ofis Bölme, Dükkan Camı, Bina cepheleri, cam zemin ve cam merdivenler gibi yüksek güvenlik ve koruma gerektiren tüm alanlarda kullanılabilirler.